A new engineering graduate who started a consulting business borrowed money for 1 year to furnish the office. The amount of the loan was $45,800, and it had an interest rate of 10% per year. However, because the new graduate had not built up a credit history, the bank made him buy loan-default insurance that costs $900. In addition, the bank charged a loan set-up fee of 1% of the loan principal. What was the effective interest rate the engineer paid for the loan?

What will be an ideal response?


Interest on loan = 45,800(0.10) = $4,580
Default insurance = $900
Set-up fee = 45,800(0.01) = 458
Total amount paid = 4,580 + 900 + 458 = $5938
Effective interest rate = (5,938/45,800)*100 = 12.97%

Trades & Technology

You might also like to view...

Reusing old coolant is generally not approved by vehicle manufacturers, with the exception of ________.

A) Mercedes B) Ford C) General Motors D) Chrysler

Trades & Technology

A load of pipe is most commonly lifted using _____.

a. lifting beams b. hoist ropes wrapped around the load c. lifting lugs d. chokers and slings

Trades & Technology

Answer the following statement(s) true (T) or false (F)

1. The law of charges states that like polarity charges will repel, and unlike polarity charges will attract. 2. Induction motor stators have coils of wire placed in the center of the stator core, which form electro-magnets when energized and create magnetic pole fields. 3. The synchronous speed of an electric induction motor is the speed at which the magnetic field rotates around the stator. 4. Squirrel cage induction motors are sometimes referred to as constant speed motors. 5. The rotor of an induction motor must always turn sufficiently faster than the rotating magnetic field so that magnetic lines of flux will cut through the rotor bars and induce a voltage.

Trades & Technology

Which type of vehicles most often do NOT use metering valves?

A) All-wheel drive B) Four-wheel drive C) Rear-wheel drive D) Front-wheel drive

Trades & Technology