Solve problems using a calculator.What is the actual cost of the following car?Sticker price $28,878.00Destination and delivery 657.005-speed automatic transmission 420.00DVD player 975.00Floor mats 201.00Tax and license 1584.00Less trade-in $2895.00
A. $29,740.00
B. $29,820.00
C. $29,810.00
D. $29,790.00
Answer: B
You might also like to view...
Find the length of the curve. Select the correct answer.
Solve the equation. -
=
A.
B.
C. -
D. -
Solve the problem.Two and seven tenths subtracted from seven
A. 5.7 B. 4.3 C. 9.7 D. 4.93
Find the indicated unit price.A grocery store sells a20-ounce bottle of pop for $1.60, and a 32-ounce bottle for $1.92. Find the unit prices and compare them to determine which is the better deal. Round to two decimal places.
A. 20-ounce bottle: $0.06 per ounce; 32-ounce bottle: $0.08 per ounce. The 20-ounce is the better deal. B. 20-ounce bottle: $0.08 per ounce; 32-ounce bottle: $0.06 per ounce. The 32-ounce is the better deal. C. 20-ounce bottle: $0.92 per ounce; 32-ounce bottle: $1.06 per ounce. The 20-ounce is the better deal. D. 20-ounce bottle: $0.20 per ounce; 32-ounce bottle: $0.06 per ounce. The 32-ounce is the better deal.