The acceleration due to gravity on Mars is 12.17 ft/s2. At sea-level on the Earth, an astronaut can lift an object that weighs 125 lbf. What is the mass of an object that the astronaut could lift on Mars?

Given: gm = 12.17 ft/s2; We = 125 lbf;
Assume: ge = 32.174 ft/s2


Assume that the astronaut can continue to lift a weight equal to 125 lbf on Mars:
m = Wegc/gm = (125 lbf) (32.174 lbm-ft/lbf-s2)/(12.17 ft/s2) = 330 lbm

Trades & Technology

You might also like to view...

Most homes built before the 1930s ____.

A. had little or no insulation and leaked badly B. were over-insulated and never leaked C. were unable to "breathe" D. could not dry out easily if they got wet

Trades & Technology

Explain the term duty cycle.?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Write the differential equation for t > 0 for vC in Figure P5.32.

Trades & Technology

What is the difference in thickness between 12 pieces of 3/8" brass or 9 pieces of 5/16"  aluminum?

What will be an ideal response?

Trades & Technology