A stepped steel shaft (G 5 75 GPa) with diameters d1 5 36 mm and d2 5 32 mm is twisted by torques T at each end. Segment lengths are L1 5 0.9 m and L2 5 0.75 m. If the allowable shear stress is 28 MPa and maximum allowable twist is 1.88, the maximum permissible torque is approximately:



(A) 142 N?m

(B) 180 N?m

(C) 185 N?m

(D) 257 N?m


(B) 180 N?m

Physics & Space Science

You might also like to view...

In this diagram a force acting on a block is shown by the arrow labeled F. The mass of the block is known, as is the size of the force, but the observed acceleration is larger than F/m and so another force must act on the block. In which direction (A, B, C, or D) is this force?

A. A B. B C. C D. D

Physics & Space Science

A particle moving along the x axis has a position given by x = 54t? 2.0t3 m. At the time t = 3.0 s, the speed of the particle is zero. Which statement is correct?

A. The particle remains at rest after t = 3.0 s. B. The particle no longer accelerates after t = 3.0 s. C. The particle can be found at positions x< 0 m only when t< 0 s. D. All of the above are correct. E. None of the above is correct.

Physics & Space Science

An electron moves with a speed of 8.0 × 106 m/s along the +x-axis

It enters a region where there is a magnetic field of 2.5 T, directed at an angle of 60° to the +x-axis and lying in the xy-plane. (1 eV = 1.60 × 10-19 C, mel = 9.11 × 10-31 kg) Calculate the magnitude of (a) the magnetic force on the electron. (b) the acceleration of the electron. What will be an ideal response?

Physics & Space Science

A 10-solar-mass star is about ten times more luminous than a 1-solar-mass star

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science