Three equal positive charges are placed on the x-axis, one at the origin, one at x = 2 m, and the third at x = 4 m. Of the following points, which has the greatest magnitude electric field?
a. x = 1 m
b. x = 3 m
c. x = 5 m
d. The electric field has the same magnitude at all three positions.
C
You might also like to view...
Energy Levels: A neutral boron atom has 5 electrons, but in this case all but one of its electrons have been knocked off. How much energy (in electron-volts) is needed to remove the last electron?
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
A 100 N picture hangs from a nail in the wall. The diameter of the nail is 3.00 mm. The shear stress on the nail is
a.
b.
c.
d.
e.
The wavelength of a ruby laser is 694.3 nm. What is the energy difference between the two energy states involved in laser action? (c = 2.9979 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.6022 × 10-19 J)
A) 1.812 eV B) 1.537 eV C) 3.572 eV D) 1.786 eV E) 1.646 eV
Mercury is visible to us:
A. only in the summer. B. only in the winter. C. only very briefly near sunrise or sunset. D. only during its new phase. E. only during the several hours around midnight