Solve the problem.A 60-m-long, 8.4-mm-diameter rope hangs free from a ledge. The density of the rope is 60 g/m. How much work is needed to pull the entire rope to the ledge?
A. 108g J
B. 9g J
C. 108,000g J
D. 3.6g J
Answer: A
You might also like to view...
Use a CAS integration utility to evaluate the triple integral of the given function over the specified solid region. over the rectangular cube
A.
B.
C.
D.
Use the brute force algorithm to find a minimum Hamilton circuit for the graph. Also, determine the total weight of the minimum Hamilton circuit.
A. Minimum Hamilton circuit is W ? X ? Y ? Z ? W; weight = 60 B. Minimum Hamilton circuit is W ? X ? Z ? Y ? W; weight = 79 C. Minimum Hamilton circuit is W ? Y ? X ? Z ? W; weight = 67 D. Minimum Hamilton circuit is W ? Z ? X ? Y ? W; weight = 60
Solve the problem.Sandy manages a ceramics shop and uses a kiln to fire ceramic greenware. After turning off her kiln, she must wait until its temperature gauge reaches
before opening it and removing the ceramic pieces. If room temperature is
and the gauge reads
in 12 minutes, how long must she wait before opening the kiln? Round your answer to
the nearest whole minute. A. 129 min B. 183 min C. 59 min D. 79 min
Solve the inequality. >
A. ?
B. no solution
C.
D.