An electron has a velocity of 6.0 × 106 m/s in the positive x direction at a point where the magnetic field has the components Bx = 3.0 T, By = 1.5 T, and Bz = 2.0 T. What is the magnitude of the acceleration of the electron at this point?
A. 2.1 × 1018 m/s2
B. 1.6 × 1018 m/s2
C. 2.6 × 1018 m/s2
D. 3.2 × 1018 m/s2
E. 3.7 × 1018 m/s2
Answer: C
Physics & Space Science
You might also like to view...
What is a major problem with refracting telescopes?
What will be an ideal response?
Physics & Space Science
When a material is found to have no definite volume and no definite shape, what is the phase of the material?
a. Gas b. Liquid c. Plasma d. Solid
Physics & Space Science
kepler's third law may be written: p2=A3. What is "a".
What will be an ideal response?
Physics & Space Science
A diver shines an underwater searchlight at the surface of a pond (n = 1.33). At what angle (relative to the surface) will the light be totally reflected?
A. 47.3° B. 41.2° C. 51.1° D. 58.7° E. 49.8°
Physics & Space Science