The preliminary cost for a 50,000 ft² aircraft hangar must be estimated. (a) The first unit estimate was $98.23 per square foot. Estimate the cost of the hangar. (b) The budget limit came in at $4 million. Perform two analyses: determine the maximum allowed size to be within budget at the first estimated unit cost, and determine the maximum unit cost to stay within budget and maintain the 50,000 ft² size.
What will be an ideal response?
(a) Cost = 98.23(50,000) = $4,911,500
(b) Max size = 4,000,000/98.23 = 40,721 ft²
Max cost = 4,000,000/50,000 = $80 per ft²
You might also like to view...
Easter lily bulbs should be placed in 6-inch pots so the tip is covered with _____
A) 1 inch of potting medium B) 3 inches of potting medium C) 2 inches of potting medium D) 4 inches of potting medium
Crop insurance is a green box subsidy
Indicate whether the statement is true or false
The reference electrode of an ORP probe must be refilled periodically with _____
A) potassium hydroxide B) hydrochloric acid C) potassium chloride D) a high pH buffer
The ______________________ is the person whose job requires him or her to work on or around the piece of equipment being serviced.
A. affected B. authorized C. qualified D. supervisor