The last annual report of Harrison Engineering’s 3-D Imaging Division showed GI = $4.9 million, OE = $2.1 million, and D = $1.4 million. If the average federal tax rate is 31% and state/local tax rates total 9.8%, estimate (a) federal income taxes, and (b) the percentage of GI that the federal government took in income taxes.

What will be an ideal response?


(a) Te = 9.8 + (1 – 0.098)(31%) = 37.76%
TI = 4.9 – 2.1 – 1.4 = $1.4 million

Tax estimate = 1,400,000(0.3776) = $528,640

(b) 528,640/4,900,000 × 100% = 10.8%

Trades & Technology

You might also like to view...

An experienced handler can palpate a doe how long after mating to determine whether the female is pregnant?

A) 2-3 hours B) 12-24 hours C) 8-10 days D) 12-14 days

Trades & Technology

?The use of technology to reduce production time, increase output, and reduce costs began as early as the ______________.

A. ?1920s B. ?1940s C. ?1960s D. ?1980s

Trades & Technology

The first step in preventing food-borne bacteria on meat at processing plants is:

a. Pesticide c. Biological control b. Bactericide d. Sanitation

Trades & Technology

If the engine is not running, technician A says that the high-voltage circuits are depowered. Technician B says that all high voltage wiring is orange in color. Which technician is correct?

A) Technician A B) Technician B C) Both Technicians D) Neither Technician

Trades & Technology