In a low pass filter, Vin = 7V, R = 3.3 Kê, C = 180 nF. Find Fco, and Vout at fco.
What will be an ideal response?
fco = 267.9 Hz
Vout = 4.95 V
You might also like to view...
Solve the problem.Use the formula L = 10 ? log , where the loudness of a sound in decibels is determined by I, the number of watts per square meter produced by the sound wave, and
What is the intensity of a noise measured at 93 db?
A. 9.3 × 10-10 watts per square meter B. 1.09 × 1016 watts per square meter C. 2 × 10-3 watts per square meter D. 2 × 10-2 watts per square meter
Determine whether the two lines are parallel, perpendicular, or neither parallel nor perpendicular. 4x - 6y = -13 36x + 9y = -4
A. Parallel B. Perpendicular C. Neither
Multiply. Express the product in lowest terms. ?
A.
B.
C.
D.
Find the volume. Use ? ? 3.14. Round to the nearest tenth when necessary.a cylinder with diameter 8 in. and height 11 in.
A. 2210.6 in.3 B. 138.2 in.3 C. 552.6 in.3 D. 276.3 in.3