Suppose that you can schedule a worker for up to 4 hours per day. The total benefit and total cost functions are B(H) = 1,300H - 20H2 and C(H) = 500H + 60H2. The corresponding formulas for marginal benefit and marginal cost are MB(H) = 1,300 - 40H and MC(H) = 500 + 120H. For how many hours should you schedule the worker?

A. 11.25 hours

B. 2.5 hours

C. 5 hours

D. 0 hours


C. 5 hours

Economics

You might also like to view...

In the Keynesian model deviations of output from potential are caused by:

A. fluctuations in aggregate spending. B. fluctuations in average labor productivity. C. changing asset prices. D. technological change.

Economics

A the beginning of 2012, you pay $100 for a share of stock that then pays you a dividend of $1 at the beginning of 2013. If the stock price rises from $100 to $109 per share over the year, then you have earned an annual rate of return of

A) 5 percent. B) 1 percent. C) 9 percent. D) 4 percent. E) 10 percent.

Economics

If the supply curve for orange juice is estimated to be Q = 40 + 2p, then, at a price of $2, the price elasticity of supply is

A) .01. B) .09. C) 1. D) 11.

Economics

The production possibilities curve shifts outward when

A) the law of increasing additional cost takes hold. B) the economy is producing efficiently. C) we produce more consumption goods over productive investment in equipment. D) there is an increase in resources or technology.

Economics