Suppose a new government policy will generate $5,000 of benefits for local businesses and $3,000 of costs. This policy can best be described as
A. Pareto efficient.
B. inefficient.
C. equitable.
D. potentially efficient.
Answer: D
You might also like to view...
The theory of efficient markets suggests that the steep decline the value of stocks traded on the NASDAQ was due to
a. a speculative bubble. b. a response to new information about firms' expected future profitability.. c. a natural cycle in technology stock prices evidenced by charts of previous prices trends. d. moral hazard.
Corporations can use any of the following to finance their operations except which one?
a. income taxes b. common stock c. preferred stock d. corporate bonds e. convertible stock
The data below relate to a pure monopolist and the product it produces. What is the profit-maximizing output and price for this monopolist?PriceQuantityTotal Cost$220$20201241822716333144401254910659
A. P = $14; Q = 4 B. P = $18; Q = 2 C. P = $12; Q = 5 D. P = $16; Q = 3
When an unemployed person drops out of the labor? force, it
What will be an ideal response?