What is the lighting load on a 120V circuit for six 100W incandescent lights and four fluorescent fixtures with a ballast rating of 1.5A, all operating continuously for 8 hours per day?

a. 10.50A
b. 11.20A
c. 13.75A
d. 15.60A


c. 13.75A
6 incandescent lamps x 100W = 600W
600W รท 120V = 5A
4 fluorescent ballasts x 1.5A = 6A
5A + 6A = 11A x 1.25 = 13.75A

Trades & Technology

You might also like to view...

What is the title of the drawing?

Review drawing number 523708C0A and then answer the question.

Trades & Technology

Which of the following did Harry Nyquist in 1928 first demonstrate mathematically?

A. An analog signal can be reconstructed from periodic samples. B. Pulses can be time-division multiplexed over a single communication channel. C. The sample rate must be at least twice the highest frequency of the intelligence or information signal to be sampled. D. Analog signals are quantized to the closest binary value provided in the digitizing system.

Trades & Technology

A constant of every project is _____.