An alpha particle is a nucleus of helium. It has twice the charge and four times the mass of the proton

When they were very far away from each other, but headed toward directly each other, a proton and an alpha particle each had an initial speed of 0.0030c, where c is the speed of light. What is their distance of closest approach? Hint: There are two conserved quantities. Make use of both of them.
(c = 3.00 × 108 m/s, k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2, e = 1.60 × 10-19 C,
mproton = 1.67 × 10-27 kg)
A) 2.1 × 10-13 m
B) 3.3 × 10-13 m
C) 2.6 × 10-13 m
D) 2.9 × 10-13 m


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

A 10 kg solid cylinder (I = 1/2 ) with a radius of 30.0 cm is rotating about a vertical axis through its center. If the angular momentum is increasing at the rate of 25 kg then what is the torque?

A. 70 N•m B. 45 N•m C. 37 N•m D. 25 N•m E. 12 N•m

Physics & Space Science

__________ is spread throughout the supply chain and includes everything from raw material to work in process to finished goods that are held by the manufacturers, distributors, and retailers in a supply chain.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Physics & Space Science

A policeman walks on his beat back and forth. His average speed is determined from

A. time divided by how far he ends up from the starting point. B. his velocity divided by the time. C. time divided by his total distance covered. D. his total distance covered divided by the time.

Physics & Space Science

A 4.0-kg mass on the end of a string rotates in a circular motion on a horizontal frictionless table. The mass has a constant speed of 2.0 m/s and the radius of the circle is 0.80 m. What is the magnitude of the resultant force acting on the mass?

a. 39 N b. 20 N c. 44 N d. 0 N e. 30 N

Physics & Space Science