Provide an appropriate response.Determine the portion if the base is $2,000 and the rate is 4.75%.
A. $9,500
B. $95
C. $42,105.26%
D. $42.11
Answer: B
You might also like to view...
Solve.If Paul is paid $473.88 for hours of work, what amount should he be paid for 40 hours of work at this same rate of pay? (Round to the nearest cent, if necessary.)
A. $493.84 B. $487.62 C. $495.56 D. $448.02
A cardiac monitor is used to measure the heart rate of a patient after surgery. It compiles the number of heartbeats after t minutes. When the data in the table are graphed, the slope of the tangent line represents the heart rate in beats per minute. The monitor estimates this value by calculating the slope of a secant line. Use the data to estimate the patient's heart rate after 42 minutes using the secant line between the points with t= 38 and t = 42.
a. 74
b. 80
c. 85
d. 70
e. 76
f. 75
Solve by the substitution method.8x + 9y = -11-2x + 7y = -25
A. (-11, -25) B. (1, -2) C. (2, -2) D. (2, -3)
Using Pin of 6.0 mW, find Ap when Pout = 26.9 W.
What will be an ideal response?