For the cash flows shown, determine the future worth in year 5.
First move cash flow in years 0-4 to year 4 at i = 12%; move the total to year 5 at i = 20%.
F4 = 5000(F/P,12%,4) + 6000(F/A,12%,4)
= 5000(1.5735) + 6000(4.7793)
= $36,543
F5 = 36,543(F/P,20%,1) + 9000
= 36,543(1.20) + 9000
= $52,852
You might also like to view...
What are the differences between orbital and elevation angles of a satellite?
What will be an ideal response?
What are gilts and sows farrowed in farrowing stalls?
A) To keep from crushing baby pigs B) To stay cool C) To be able to sleep better D) To ensure proper eating
Analyze the benefits of owning pets
What will be an ideal response?
Nail bleach or 6% peroxide may be removed some stains on fingernails. An optional step in a manicure is to apply nail bleach or peroxide:
What will be an ideal response?