Annual demand and supply for the Entronics company is given by:

QD = 5,000 + 0.5 I + 0.2 A - 100P, and QS = -5000 + 100P

where Q is the quantity per year, P is price, I is income per household, and A is advertising expenditure.

a. If A = $10,000 and I = $25,000, what is the demand curve?
b. Given the demand curve in part a., what is equilibrium price and quantity?
c. If consumer incomes increase to $30,000, what will be the impact on equilibrium price and quantity?


a. QD = 19,500 - 100P
b. P = $122.50, Q =7,250
c. The new demand curve is QD = 22,000 - 100P. Thus the new equilibrium price is $135, and the new quantity is 8,500.

Economics

You might also like to view...

Moe has a big exam tomorrow. He considered studying this evening, but decided to hang out with Curly instead. If neither activity involves any explicit costs, and Moe always chooses rationally, then it must be true that:

A. Moe gets less benefit from spending time with Curly than from studying. B. the opportunity cost of studying is greater than the value Moe gets from spending time with Curly. C. Moe gets more benefit from spending time with Curly than from studying. D. the opportunity cost of studying is less than the value Moe gets from spending time with Curly.

Economics

The above figure shows a restaurant engaged in monopolistic competition with other restaurants. The equilibrium price at this restaurant is ________ per meal

A) $20 B) $30 C) $50 D) less than $20 E) more than $50

Economics

If net investment is zero, then

A. gross investment is less than depreciation. B. depreciation is zero. C. gross investment is greater than depreciation. D. gross investment equals depreciation.

Economics

In classical IS-LM analysis, the effects of a decline in desired investment include

A. an increase in the price level. B. a decline in the real interest rate. C. an increase in unemployment. D. a decline in output.

Economics