For the wave described by , determine the first positive x coordinate where y is a maximum when t = 0.

A. 16 m
B. 8 m
C. 4 m
D. 2 m
E. 13 m


Answer: C

Physics & Space Science

You might also like to view...

Saturated steam at 137 kPa condenses on the outside of a 2.6-m-length of copper tubing heating 5 kg/hr of water flowing in the tube. The water temperatures, measured at 10 equally spaced stations along the tube length are


Calculate (a) average overall heat transfer coefficient Uo based on the outside tube area;
(b) average water-side heat transfer coefficient hw (assume steamside coefficient at
hs = 11,000 W/(m2 K)), (c) local overall coefficient Ux based on the outside tube area for
each of the 10 sections between temperature stations, and (d) local waterside coefficients
hwx for each of the 10 sections. Plot all items vs. tube length. Tube dimensions: ID = 2 cm,
OD = 2.5 c. Temperature station 1 is at tube entrance and station 11 is at tube exit.

GIVEN
? Saturated steam condensing on copper tubing with water flowing within
? Steam pressure = 1.35 atm = 136,755 N/m2
? Tube length (L) = 2.6 m
? Water flow rate mw = 5 kg/h = 0.00139 kg/s

? Water temperatures given above as a function of distance along pipe
? Tube diameters
? Di = 2 cm = 0.02 m
? Do = 2.5 cm = 0.025 m
FIND
(a) Average overall heat transfer coefficient based on the outside tube area (Uo)
(b) Average water-side transfer coefficient hw
(c) Local overall coefficient (Ux) for each of the 10 sections
(d) Local water-side coefficient hwx for each of the 10 sections
Plot all items vs. tube length
ASSUMPTIONS
? The steam-side heat transfer coefficient hs = 11,000 W/(m2 K)
? No scaling resistance
? Variation of the specific heat of water is negligible
SKETCH

PROPERTIES AND CONSTANTS
From Appendix 2, Table 13, for saturated steam at 136,755 N/m2: Ts = 107°C
For water at the average temperature of 55°C, the specific heat (cpw) = 4180 J/(kg K)
From Appendix 2, Table 12, the thermal conductivity of copper (k) = 392 W/(m K) at 127°C

Physics & Space Science

Process of Science: Now that Pluto is no longer considered a planet, the number if planets in the Solar System has dropped from 9 to 8. Does this mean that the nebular theory of the Solar System was incorrect?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

Which of the following sources of electric power is NOT an example of a heat engine?

A. Fossil fuels B. Geothermal C. Wind energy D. Flat plate solar collectors

Physics & Space Science

A 1000-turn toroidal solenoid has a central radius of 4.2 cm and is carrying a current of 1.7 A. What is the magnitude of the magnetic field inside the solenoid at the central radius? (?0 = 4? × 10-7 T • m/

A) A) 8.1 mT B) 51 mT C) 16 mT D) 81 mT E) zero

Physics & Space Science