Suppose the governor of California has proposed increasing toll rates on California's toll roads, and has presented two possible scenarios to implement these increases. Following are projected data for the two scenarios for the California toll roads:

Scenario 1: Toll rate in 2015: $10.00. Toll rate in 2019: $22.50
For every 100 cars using the toll roads in 2015, only 81.6 cars will use the toll roads in 2019.
Scenario 2: Toll rate in 2015: $10.00. Toll rate in 2019: $17.50
For every 100 cars using the toll roads in 2015, only 96.2 cars will use the toll roads in 2019.

a. Using the midpoint formula, calculate the price elasticity of demand for Scenario 1 and Scenario 2.
b. Assume 10,000 cars use California toll roads every day in 2015. What would be the daily total revenue received for each scenario in 2015 and in 2019?
c. Is demand under Scenario 1 and under Scenario 2 price elastic, inelastic, or unit elastic. Briefly explain.
(For above questions, assume that nothing other than the toll change occurs during the time frame listed that would affect consumer demand.)

What will be an ideal response?


a.
For Scenario 1:
Percentage change in quantity demanded = [(81.6 - 100 ) / 90.8] × 100 = -20.3%
Percentage change in price = [($22.50 - $10.00 ) / $16.25] × 100 = 76.9%
Price elasticity of demand = -20.3% / 76.9% = -0.26.
For Scenario 2:
Percentage change in quantity demanded = [(96.2 - 100 ) / 98.1] × 100 = -3.9%
Percentage change in price = [($17.50 - $10.00 ) / $13.75] × 100 = 54.5%
Price elasticity of demand = -3.9% / 54.5% = -0.07.

b. The daily total revenue in 2015 under both scenarios is (10,000 cars × $10.00 ) = $100,000.
The daily total revenue in 2019 under Scenario 1 is (8,160 cars × $22.50 ) = $183,600.
The daily total revenue in 2019 under Scenario 2 is (9,620 cars × $17.50 ) = $168,320.
c. For both scenarios, total revenue increases when the toll increases, because the demand under both scenarios is price inelastic.

Economics

You might also like to view...

Assume a U.S. investor buys a Mexican bond with a face value of MXP 1,000 and a 20 percent annual interest yield while the exchange rate is MXP 10 per dollar. What is the dollar return from the bond if the exchange rate at the end of the year is MXP 11 per dollar?

a. 9.1% b. 10.0% c. 18.2% d. 20.0% e. 32.0%

Economics

The graph illustrates the market for computers. If the number of buyers of computers increases and technology advances, you predict that the

A) equilibrium price of a computer will fall. B) equilibrium quantity of computers might increase, decrease, or not change. C) equilibrium price of a computer will rise. D) equilibrium quantity of computers will decrease. E) equilibrium quantity of computers will increase.

Economics

Potential output in an economy is dependent upon which of the following factors?

a. the given supply of resources b. rate of unemployment c. nominal wages d. potential output is not dependent on any of the previous factors

Economics

In 2009 Greece's budget deficit rose and people became worried about the ability of the Greek government to continue to make payments on its debt. Which of these events raise a country's interest rates?

a. an increase in the budget deficit and increased concerns about the ability of the government to pay back its debt b. an increase in the budget deficit, but not increased concerns about the ability of the government to pay back its debt c. increased concerns about the ability of the government to pay back its debt, but not an increase in the budget deficit d. neither an increase in the budget deficit nor increased concerns about the ability of the government to pay back its debt

Economics