A 120-V rms voltage is applied across a 6.00-?F capacitor and a 100-? resistor. If the frequency of the generator is 60.0 Hz, what is the impedance of this circuit?

A) 153 ?
B) 453 ?
C) 353 ?
D) 253 ?
E) 553 ?


B

Physics & Space Science

You might also like to view...

Pythagoras believed that the underlying rules to understanding the Universe were mathematical

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

The path of a charged particle moving parallel to a uniform magnetic field will be a

a. straight line. b. circle. c. ellipse. d. parabola.

Physics & Space Science

The presence of ________ planets orbiting it shows us the Sun belongs to Population I

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science

What is the wavelength of the photon emitted when a hydrogen atom which is in the initial state n = 8 transitions to the final state n = 2? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A) 205 nm B) 104 nm C) 389 nm D) 486 nm E) 610 nm

Physics & Space Science