A photon of initial wavelength 0.651 nm, after being scattered from a free electron at rest, moves off at an angle of 120° with respect to its incident direction. (mel = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s)
(a) What is the wavelength of the scattered photon?
(b) What is the energy of the scattered photon?
What will be an ideal response?
Answer: (a) 0.655 nm (b) 3.04 × 10-16 J
You might also like to view...
A string with a fixed frequency vibrator at one end is undergoing resonance with 4 antinodes when under tension T1 . When the tension is slowly increased the resonance condition disappears until tension T2 is reached, there being no resonances occurring between these two tensions. How many antinodes are there in this new resonance?
a. 3 b. 4, since all resonances in this situation have the same number of nodes c. 5 d. 2, since resonances only involve whole wavelengths e. 6, since resonances only involve whole wavelength
A long solenoid (radius = 3.0 cm, 2 500 turns per meter) carries a current given by I = 0.30 sin(200 t) A, where t is measured in s. When t = 2.5 ms, what is the magnitude of the induced electric field at a point which is 4.0 cm from the axis of the solenoid?
a. 9.3 × 10^-3 V/m b. 8.0 × 10^-3 V/m c. 6.7 × 10^-3 V/m d. 5.3 × 10^-3 V/m e. 1.9 × 10^-3 V/m
Mass on a Spring: A 1.15-kg beaker (including its contents) is placed on a vertical spring scale. When the system is sent into vertical vibrations, it obeys the equation y = (2.3 cm)cos(17.4 s-1 t). What is the force constant (spring constant) of the spring scale, assuming it to be ideal?
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
In the figure, the thin lens forms a real image of the object 94.0 cm from the object. What is the focal length of the lens?
A) 22.0 cm B) 25.5 cm C) 27.5 cm D) 55.8 cm E) 86.0 cm