Vipsana's Gyros House sells gyros. The cost of ingredients (pita, meat, spices, etc.) to make a gyro is $2.00. Vipsana pays her employees $60 per day. She also incurs a fixed cost of $120 per day. Calculate Vipsana's variable cost per day when she
produces 50 gyros using two workers?
A) $100
B) $124.40
C) $220
D) $240
Answer: C
You might also like to view...
What is the aggregate demand multiplier and why does it occur?
What will be an ideal response?
Scarcity is a concept that does not apply to
A. human wants. B. natural resources. C. land. D. machinery.
Suppose the consumption function is C = $200 + 0.85YD. If disposable income is $400, consumption is
A. $540. B. $340. C. $200. D. $185.
Suppose that, at an official ticket price of $500, there are 6,000 Justin Timberlake fans wanting to attend his concert, but only 4,000 ticketed seats are available. Which one of the following statements is then TRUE?
A. There will be a surplus of tickets. B. The market clearing price of the tickets is more than $500. C. The market clearing price of the tickets is less than $500. D. There will be scalpers outside the arena selling tickets for $500.