If five electrons combine with three protons, the net charge will be ____.
A. negative
B. positive
C. zero
D. neutral
Answer: A
You might also like to view...
The enthalpy of 1.5 kg of nitrogen gas is increased by 28 kJ during a heating process. Initially, the nitrogen temperature is 25°C. Assuming the nitrogen behaves as an ideal gas with constant specific heats, determine the final temperature of the nitrogen.
Given: m = 1.5 kg; ?H = 28 kJ; T1 = 25°C What will be an ideal response?
How does the National Organic Standards Board define organic agriculture?
What will be an ideal response?
The clutch disc is covered with frictional material on both sides.
Answer the following statement true (T) or false (F)
In a 37 1/2-hour workweek, a bricklayer works three jobs. If he spends 11 1/4 hours on one job, and 13 3/4 hours at a second job, how much time was spent on the third job in hours?
What will be an ideal response?