Solve the problem.Ellen wishes to mix candy worth $2.23 per pound with candy worth $3.78 per pound to form 25 pounds of a mixture worth $3.47 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?

A. 25 pounds
B. 20 pounds
C. 7 pounds
D. 5 pounds


Answer: B

Mathematics

You might also like to view...

Sketch the vector field in the plane along with its horizontal and vertical components at a representative assortment of points on the circle x2 + y2 = 4.F = xi  - yj

What will be an ideal response?

Mathematics

Determine the absolute and relative unfairness of the given apportionment.State A with a population of 979,686 and 18 representatives or state B with a population of 471,248 and 16 representatives.

A. 29,453; 0.351 B. 54,427; 0.649 C. 24,974; 0.459 D. 24,974; 0.848

Mathematics

Is the function graphed below one-to-one?

A. Yes B. No

Mathematics

Evaluate each expression without using a calculator. Give the result in degrees.sin-1 

A. 60° B. 45° C. 135° D. 120°

Mathematics