A reversible heat engine receives 500 kW of heat from a reservoir at 750 K and rejects 200 kW of heat to the low-temperature reservoir. What is the temperature of the low-temperature reservoir?
Given: TH = 750 K; Q?H=500 kW; QC?=?200 kW
For a heat engine, n = W?/Q?H
For a cycle, such as this heat engine, Wcycle = Qcycle
There are two heat transfers and one power, so Q?cycle=Q?H+Q?C=W?
So, W?= 300 kW
Then, ? = 300 kW/500 kW = 0.600
As this is a reversible heat engine, n = nmax = 1 – TC/TH = 0.600
Solving for TC = 300 K
You might also like to view...
How would you define leadership?
What will be an ideal response?
If managers have abundant historical data and can assume that what happened during each
of the past five years is likely to happen next year, the appropriate forecasting technique to use is linear programming.
Indicate whether the statement is true or false.Virtual
What will be an ideal response?
The future well-being of children depends largely on the ____________________ they receive
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).