Calculate the kinetic energy (in eV) of a nonrelativistic neutron that has a de Broglie wavelength of 9.9 × 10-12 m. (h = 6.626 × 10-34 J • s, mneutron = 1.675 × 10-27 kg, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)
What will be an ideal response?
8.4 eV
You might also like to view...
It is desired to use an electron microscope to study features in a virus that are about 0.25 nm. What accelerating voltage is needed for the electrons used in this microscope?
A. 96 V B. 48 V C. 24 V D. 5 V
The center of mass and the center of gravity coincide
A) only if the object is symmetrical. B) only if the object is symmetrical and it is in a uniform gravitational field. C) if the object is in a uniform gravitational field. D) at all times.
Three +3.0-?C point charges are at the three corners of a square of side 0.50 m. The last corner is occupied by a -3.0-?C charge. Find the magnitude of the electric field at the center of the square. (k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2)
What will be an ideal response?
A spaceship moving past the Earth with a speed of 0.800 c signals to the Earth with pulsed laser photons emitted at 10.0-second intervals according to the spaceship's clock. According to observers on Earth who see the flashes, the time interval they measure is
a. 13.4 s b. 16.7 s c. 12.5 s d. 9.70 s e. 6.03 s