An Army Corps of Engineers project for improving navigation on the Ohio River will have an initial cost of $6,500,000 and annual maintenance of $130,000. Benefits for barges and paddle wheel touring boats are estimated at $820,000 per year. The project is assumed to be permanent and the discount rate is 8% per year. Determine if the Corps should proceed with the project.

What will be an ideal response?


AW of C = 6,500,000(0.08) + 130,000
= $650,000
AW of B = $820,000
B/C = 820,000/650,000
= 1.26
Economically justified, since B/C > 1.0

Trades & Technology

You might also like to view...

Consider the analog signal cos(2 ? fo t) with fo = 2 kHz. A value of fs is chosen that produces aliasing. If the aliasing frequency equals fa = 200Hz, the sampling rate fs that caused this aliasing can be either ____ kHz or ____ kHz.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology

Power to the entire residence is shut off at the main service disconnect located _____.

a. in the basement or unfinished crawlspace b. at the panelboard c. at the service drop d. at the main branch circuit

Trades & Technology

What is the most valuable by-product obtained from the slaughter of animals?

A) Heart B) Tongue C) Hides D) Blood meal

Trades & Technology

7/8 รท 7/16 = _____. Reduce your answer to the lowest terms

A) 7/32 B) 7/2 C) 1 D) 2

Trades & Technology