A piece of space debris with a mass of 15 lbm is falling through the atmosphere towards earth at a height of 15,000 ft with a velocity of 750 ft/s. Determine the potential and kinetic energy of the object.

Given: m = 15.0 lbm; z = 15,000 ft; V = 750 ft/s
Assume: g = 32.1 ft/s2 (Acceleration due to gravity at 15,000 ft)

What will be an ideal response?


PE = mgz/gc = (15.0 lbm)(32.1 ft/s2)(15,000 ft) /(32.174 lbm-ft/lbf-s2) = 244,500 ft-lbf = 288 Btu
KE = ½ mV2/gc = ½ (15.0 lbm)(750 ft/s)2 / (32.174 lbm-ft/lbf-s2) = 131,000 ft-lbf = 169 Btu

Trades & Technology

You might also like to view...

The vernier scale consists of ____________________ divisions.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology

?When a worn lifter face contacts the outside edge of a flat tappet cam lobe causing severe wear, this is called edge  _____.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

What is leuconychia?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Fuel pump pressure is too low after engine start-up. Which of these could be the cause?

A) Excessive system voltage B) Defective fuel pump rely C) Plugged fuel filter D) Restricted fuel return line

Trades & Technology