The density of a gas that occupies 30 cubic feet and weighs 3 pounds is:

A) Density = 3 lb/30 ft3 = 0.1 lb/ft 3. B) Density = 3 lb × 30 ft3 = 900 lb/ft3.
C) Density = 30 ft3 + 3 lb = 33 lb/ft.3. D) Density = 30 ft3/3 lb = 10 ft3/lb.


A

Trades & Technology

You might also like to view...

Obtain V?/Vs in the op amp circuit in Fig. 16.91.

Trades & Technology

List two compare instructions included with the Allen-Bradley family of programmable controllers.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

How should a pet mouse be handled?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

? Identify and state the historical significance of H. Ross Perot.

What will be an ideal response?

Trades & Technology