Determine the minimum number of 10-ampere, 120-volt rated general illumination branch-circuits required for an office space of 762m2 in area. Hint: the unit load for this office space is 39 VA/m2.

What will be an ideal response?


762 m2 x 39 VA/m2 = 29,718 VA
1.25 x 29,718 VA = 37,148 VA
37148VA/120V =310 amperes
310 amperes/10 amperes per circuit=31 circuits

Trades & Technology

You might also like to view...

The two most common types of housing systems are ____________________ and

____________________.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology

Most animals do better when raised with other animals of their own kind

Indicate whether the statement is true or false

Trades & Technology

Name the reinforcement materials used in concrete slabs

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Which factor does not affect resistance?

A) the cross-sectional area of the material B) the weight of the material C) the resistivity of the material D) the length of the material

Trades & Technology