An instrument to measure the acceleration of gravity on Mars is constructed of a spring from which is suspended a mass of 0.40 kg. At a place on earth where the local acceleration of gravity is
the spring extends 1.08 cm. When the instrument package is landed on Mars, it radios the information that the spring is extended 0.40 cm. What is the Martian acceleration of gravity?
What will be an ideal response?
The spring constant can be determined from a force balance on the mass on earth. The gravitational force is
The spring force is F = kx, where k is the spring constant and x is the distance it is extended from its equilibrium length. These forces must be equal, so we have
kx = 3.924 N = k * 1.08 cm = k * 0.0108 m.
So, k = 3.924/0.0108 = 363.3 N/m.
Now, we do the same force balance on Mars, with g (for Mars) as the unknown.
F = kx = 363.3 N/m * 0.40 cm = 363.3 N/m * 0.004 m = 1.453 N.
and F = 1.453 N = mg = 0.40 kg * g
So,
You might also like to view...
Discuss why indexes are good only for comparing animals within their own groups.
What will be an ideal response?
Why do drafters prepare a sketch before starting a formal drawing?
What will be an ideal response?
Which of the following does not provide extra gears on some trucks?
A) Automatic transmissions B) Auxiliary transmissions C) Multi-speed rear axles
A spherical radius is dimensioned with the abbreviation SR preceding the numerical value.
Answer the following statement true (T) or false (F)