The Ecology Group wishes to purchase a piece of equipment for recycling of various metals. Machine 1 costs $123,000, has a life of 10 years, an annual cost of $5000, and requires one operator at a cost of $24 per hour. It can process 10 tons per hour. Machine 2 costs $70,000, has a life of 6 years, an annual cost of $2500, and requires two operators at a cost of $24 per hour each to process 6 tons per hour. Assume i = 7% per year and 2080 hours per work year. Determine the annual breakeven tonnage of scrap metal at i = 7% per year and select the better machine for a processing level of 1500 tons per year.
What will be an ideal response?
Let T = number of tons/year. Solve relation AW1 = AW2 for T
Variable costs (VC) for each machine:
VC1: 24T/10 = 2.4T VC2: 2(24)T/6 = 8T
-123,000(A/P,7%,10) – 5000 – 2.4T = -70,000(A/P,7%,6) – 2500 – 8T
(8-2.4)T = -70,000(0.20980) – 2500
+ 123,000(0.14238) + 5000
5.6T = 5327
T = 951 tons/year
If tonnage is less than breakeven, select machine 2 since the slope is steeper. At 1500 tons, select machine 1.
You might also like to view...
A closed circuit is a completed path for the flow of electricity starting from a source and returning to the source.
True False
Debe usarse un equipo de calentamiento para proteger el concreto plástico siempre que la temperatura descienda por debajo de _____.
a. 25°F b. 32°F c. 40°F d. 50°F
During the Indian Rebellion, which side was primarily responsible for committing atrocities?
a. The Indian rebels committed most of the verifiable atrocities. b the British forces committed most of the verifiable atrocities. c. Both sides committed verifiable atrocities. d. Neither side committed verifiable atrocities.
300 series stainless steel is classified as austenitic
Indicate whether the statement is true or false