An engineer deposits $10,000 into an account when the market interest rate is 10% per year and the inflation rate is 5% per year. If the account is left undisturbed for 5 years,
(a) How much money will be in the account?
(b) What will be the purchasing power in terms of today’s dollars?
(c) What is the real rate of return on the account?
(a) F = 10,000(F/P,10%,5)
= 10,000(1.6105)
= $16,105
(b) Purchasing power = 16,105/(1 + 0.05)?
= $12,619
(c) if = i + 0.05 + (i)(0.05)
0.10 = i + 0.05 + (i)(0.05)
1.05i = 0.05
i = 0.0476 (4.76%)
or use Equation [14.9]
i = (0.10 – 0.05)/(1 + 0.05)
= 0.0476 (4.76%)
You might also like to view...
A service provider decided to split each hexagonal cell of 20 km radius to 7 microcell of appropriate size.
(a) What is the size of each microcell? (b) How is the signal strength influenced by such a redesign? (c) What is CCIR compared to the original design, assuming the propagation path loss slope ? = 4.5.
The stoker boiler and fluidized bed boiler are two types of direct combustion boilers for processing biosolids
Indicate whether the statement is true or false.The text describes how many principles that direct the design of landscapes?
a. four c. six b. five d. seven
2 1/8 + 1 2/3 = __________.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).