An object of mass 2 kg has a speed of 8 m/s and moves a distance of 6m. What is its kinetic energy in joules?

A. 64
B. 48
C. 289
D. 16


Ans: A. 64

KE=1/2 mv^2

Given-m=2kg;

V= 8m/s

=1/2×2×8×8

= 8×8

=64 joule

Physics & Space Science

You might also like to view...

An object 2.0 cm tall is placed 24 cm in front of a convex mirror having a focal length of magnitude 30 cm

(a) Where is the image formed and how far is it from the mirror? (b) How tall is the image? What will be an ideal response?

Physics & Space Science

A steel ball has a mass equal to 5 kilograms. What is the ball's weight?

Physics & Space Science

A heat pump is used to heat a house in Minnesota in the winter and has half the ideal coefficient of performance for a reversible heat pump. If the outside air temperature is and the indoor temperature desired is and if it can do work at a rate of 1250 W, what is the rate of heat flow into the house?

A. 340 W B. 1100 W C. 625 W D. 300 W

Physics & Space Science

Mars' atmosphere is mostly carbon-dioxide. Why does it not experience a runaway greenhouse effect like Venus?

A) Its atmosphere is too thin. B) It does not have enough additional water to magnify the warming. C) It is protected by its magnetic field.

Physics & Space Science