If bulk candy costs $4.00 a pound, how much will 10 pounds of candy cost?

What will be an ideal response?


Let x equal what you are trying to find
x = ($ / purchase) Note: the unit "purchase" is made up.
Reciprocal factors
4 ($ / lb) 1/4 (1b/$)
Build an equation
x ($ I purchase) = 4.00 ($ / th) * 10 (lb / purchase)
Multiple Factors
x ($ I purchase) = 40.00 ($ / purchase)
Cost of purchase of 10 lb is $40.00.

Computer Science & Information Technology

You might also like to view...

In the accompanying figure, the .exe file denoted by item 3 is written in ____ language.

A. high-level B. assembly C. machine D. syntax

Computer Science & Information Technology

SSL was designed for

a. accessing web pages b. securely transmitting and receiving web content c. remote access and login capabilities d. reserving resources in a network

Computer Science & Information Technology

To add a second animation to an object, click the Add Animation button in the Advanced Animation group on the Animations tab. _________________________

Answer the following statement true (T) or false (F)

Computer Science & Information Technology

Which of the following options will change the ownership of files and directories recursively within a directory?

A. -r B. -R C. --recursive D. --follow

Computer Science & Information Technology