Cooling water flows over a hot metal plate with a surface area of 0.5 m2 in a manufacturing process. The temperature of the cooling water is 15°C, while the metal plate’s surface temperature is maintained at 200°C. If the convective heat transfer rate is 68.0 W/m2-K, determine the rate of convective heat transfer from the plate.

Given: A = 0.5 m2; Tf = 15°C; Ts = 200°C; h = 68.0 W/m2-K


Qconv = hA(Tf -Ts) = (68.0 W/m2-K)(0.05 m2)(15°C - 200°C) = -6,290 W = 6.29 kW
The heat is transferred from the plate to the water.

Trades & Technology

You might also like to view...

A _____ is a device that houses a sow for the purpose of breeding.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology

A heat recovery ventilator is more energy efficient than a balanced ventilation system consisting of an exhaust blower and a supply air blower because

A) it recovers energy from the compressor B) it recovers energy from the exhaust air C) it recovers energy from the attic D) it recovers energy from the system blower

Trades & Technology

Low voltage ride through (LVRT) is ___________

a. The ability of an electrical generation system like a solar photovoltaic system to not fault out when the voltageon the grid gets too low. b. A special circuit in a solar photovoltaic system generator that ensures that the proper voltage is supplied when the solar photovoltaic system is not connected to the grid. c. A special circuit in a solar photovoltaic system generator that causes it to trip off when voltage gets too high. d. All the above are true.

Trades & Technology

The more throughput , the ____ the data rate is sent.

A. better B. worse

Trades & Technology