Waves on a String: A string of mass m is under tension, and the speed of a wave in the string is v. What will be the speed of a wave in the string if the mass of the string is increased to 2m but with no change in the length or tension?
A. v/2
B. v/
C. v
D. 2v
E. 4v
Answer: B
You might also like to view...
Which of the conservation laws listed below is violated by the reaction
A. baryon number B. electron-lepton number C. muon-lepton number D. charge E. tau-lepton number
A transverse periodic wave is represented by the equation z(y, t) = 1.50 cm sin(1,250 rad/s t + 10.0 y). What is the k vector of the wave?
A. 10 in the + y direction
B. 10 in the - y direction
C. 20 in the + z direction
D. 20
in the - z direction
E. 10
in the - z direction
Imagine that sound waves with a certain definite wavelength flow through a partially open sliding door. If the wavelength of the waves increases, the angle through which the sound waves are diffracted
A. Decreases. B. Increases. C. Remains the same. D. Depends on quantities not specified (explain).
Two forces of magnitude 50 N, as shown in the figure below, act on a cylinder of radius 4 m and mass 6.25 kg. The cylinder, which is initially at rest, sits on a frictionless surface. After 1 second, the velocity and angular velocity of the cylinder in m/s and rad/s are respectively
A. v = 0; ? = 0. B. v = 0; ? = 4. C. v = 0; ? = 8. D. v = 8; ? = 8. E. v = 16; ? = 8.