Express in decimal fraction form: 5 5/12 + 7/13 =
a. 5.42
b. 5.96
c. 5.38
d. 5.91
e. 5.50
b. 5.96
You might also like to view...
Use the nth-Term Test for divergence to show that the series is divergent, or state that the test is inconclusive.
A. diverges
B. converges; ln 4
C. inconclusive
D. converges; ln
Write each rate as a unit rate as a phrase, and determine which is a better buy.A case of 36 bottles of IceMan'water costs $4.68. A case of 20 bottles of Big Mountain water costs $3.20.
A. IceMan: $4.68 per bottle; Big Mountain: $3.20 per bottle. IceMan water is the better buy. B. IceMan: $0.16 per bottle; Big Mountain: $0.13 per bottle. Big Mountain water is the better buy. C. IceMan: $0.13 per bottle; Big Mountain: $0.16 per bottle. IceMan water is the better buy. D. IceMan: $0.13 per bottle; Big Mountain: $0.11 per bottle. Big Mountain water is the better buy.
Provide an appropriate response. If you were given a leg and the hypotenuse of a right triangle, explain how you could find the tangent value of one of the acute angles.
What will be an ideal response?
Use logarithmic differentiation to find the derivative of the function.
?
What will be an ideal response?