Solve the problem.Stan buys 4.77 lb of onions at $0.81/lb. What is the total cost of the onions? Round to the nearest cent.

A. $3.86
B. $5.58
C. $38.64
D. $0.39


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Find the solution by graphing the system of equations.A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 6 slices of pizza and 5 soft drinks for $27.52. The second group bought 5 slices of pizza and 4 soft drinks for $22.64. We can represent this situation with the system of equations 6p + 5s = 27.52 5p + 4s = 22.64where p is the cost of a slice of pizza and s is the cost of a soft drink. Determine the cost of one slice of pizza.

A. $2.26 per slice of pizza B. $3.12 per slice of pizza C. $1.76 per slice of pizza D. $2.62 per slice of pizza

Mathematics

Graph the inequality.0 ? x ? 4

A.
 
B.
 
C.
 
D.  

Mathematics

Provide an appropriate response.If the radius of a circle is doubled, how is the length of the arc intercepted by a fixed central angle changed?

What will be an ideal response?

Mathematics

Determine whether the equation represents direct, inverse, joint, or combined variation.y = 6x2z3

A. Joint B. Direct C. Combined D. Inverse

Mathematics