Thermal Systems, a company that specializes in odor control for wastewater treatment plants, made deposits of $100,000 now and $25,000 every 6 months for 2 years. Determine the future worth after 2 years of the deposits for i = 16% per year, compounded quarterly.
What will be an ideal response?
PP = 6 months; CP = quarterly; need effective i per PP
i/6-mths = (1 + 0.08/2)2 -1 * 100
= 8.160%
F = 100,000(F/P,8.160%,4) + 25,000(F/A,8.160%,4)
Find answer by interpolation, formula, or spreadsheet.
Function: = - FV(8.16%,4,,100000) - FV(8.16%,4,25000) displays $249,776
F = $249,776
You might also like to view...
Which of the following is NOT one of the top three beef cattle-producing states?
a. Texas c. Nebraska b. Iowa d. Kansas
Technician Asays a normally open switch is used in most coolant temperature warning light circuits. Technician B says most oil pressure warning circuits use a normally closed switch. Who is correct?
A. Technician A only B. Technician B only C. Both Technician A and B D. Neither Technician A nor B
Give five part characteristics that indicate a poorly fused part
What will be an ideal response?
This is the part size as measured after production.
a. actual size b. allowance c. basic dimension d. feature