An 80-eV electron impinges upon a potential barrier 100 eV high and 0.20 nm thick
What is the probability the electron will tunnel through the barrier? (1 eV = 1.60 × 10-19 J,
mproton = 1.67 × 10-27 kg, h = 1.055 × 10-34 J ? s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 0.011%
B) 1.1%
C) 0.11%
D) 1.1 × 10-4 %
E) 7.7 × 10-10 %
Answer: A
You might also like to view...
A gray opaque surface has an emissivity of 0.8 at 400ºF. Determine the radiosity if it is irradiated at 1000 Btu/hr?ft^2.
What will be an ideal response?
A 15.0-kg child is sitting on a playground teeter-totter, 1.50 m from the pivot. What force, applied 0.300 m on the other side of the pivot, is needed to make the child lift off the ground?
A) 75.0 N B) 736 N C) 22.5 N D) 44.1 N E) 66.2 N
The fact that we don't see very many Earthlike planets in orbit around other stars is an indication that Earthlike planets are rare
Indicate whether the statement is true or false
The maximum force that can be applied without breaking a material is called the breaking force
Indicate whether the statement is true or false