If a set of data are normally distributed with at least 68% of scores falling between scores 16.5 and 19.5. If these values mark the first standard deviation from the mean, then what are the values of the mean and standard deviation in this normal distribution?
A. mean = 16.5, standard deviation = 1.5
B. mean = 16.5, standard deviation = 3.0
C. mean = 18.0, standard deviation = 1.5
D. mean = 18.0, standard deviation = 3.0
Ans: C
You might also like to view...
The majority of deaths due to choking occur in___________
Fill in the blank(s) with correct word
What data does the National Assessment of Educational Progress (NAEP) collect, and how does it relate to culture?
What will be an ideal response?
Examples of nonexclusionary timeout include all of the following except
a. removal of a student for a specified period of time. b. planned ignoring. c. withdrawal of a specific reinforcer. d. contingent observation.
All of the following are true about organizers, EXCEPT which one?
A) They can be developed as written previews or verbal presentations. B) They are meant to be developed using a specific format. C) They should explicitly link student's background experience to ideas in the text. D) They prepare students conceptually for ideas they will encounter when reading.