The production manager on the Ofon Phase 2 offshore platform operator by Total S.A. must purchase specialized environmental equipment or an equivalent service. The first cost is $250,000 with an AOC of $75,000. The manager has let it be known that he does not care about the salvage value because he thinks it will make no difference in the decision-making process. His supervisor estimates the salvage might be as high as $100,000 or as low as $10,000 in 3 years at which time the equipment will be unnecessary. Alternatively, a subcontractor can provide the service for $165,000 per year. Total’s offshore project MARR is 15% per year. Determine if the decision to buy the equipment is sensitive to the salvage value. If the decision is sensitive, what should Total S.A. do before making
the decision?
What will be an ideal response?
AWcontract = $-165,000
AWhigh = -250,000(A/P,15%,3) -75,000 + 100,000(A/F,15%,3)
= -250,000(0.43798) -75,000 + 100,000(0.28798)
= $-155,697 (< $-165,000)
AWlow = -250,000(A/P,15%,3) -75,000 + 10,000(A/F,15%,3)
= -250,000(0.43798) -75,000 + 10,000(0.28798)
= $-181,615 (> $-165,000)
Decision is sensitive to salvage value.
Total should estimate the salvage more closely before choosing between purchase and
subcontractor.
You might also like to view...
?The _____ circle is what the cam would be if there were no lobe.
What will be an ideal response?
Dinosaurs and marine reptiles reached their period of greatest abundance during the Jurassic period
Indicate whether the statement is true or false
Ohm’s law is stated as: