Simplify the expression, leaving your answer with only positive exponents. Assume that all variables represent positive numbers.x1/6 ? x5/6
A.
B. x
C. x5/6
D. x5/36
Answer: B
You might also like to view...
Solve the problem.The weekly profit, p, of a floral shop can be approximated by the equation where x represents the number of bouquets sold in a week. How many bouquets must be sold to maintain a weekly profit of $1265?
A. 35 bouquets B. 250 bouquets C. 25 bouquets D. 20 bouquets
Solve using a proportion. Round your answer to the nearest hundredth when necessary.Find which is the better buy (lower cost per ounce) by finding each unit price rounded to three decimal places if necessary. Crackers:$0.77 for 11.5 ounces $0.86 for 10.5 ounces
A. $0.77 for 11.5 ounces B. $0.86 for 10.5 ounces C. Both cost the same per ounce.
Graph the function.f(x) = x
A.
B.
C.
D.
Multiply or divide as indicated.
A. 0.216 B. 0.000216 C. 0.0216 D. 2.16