A firm with market power faces the following estimated demand and average variable cost functions:Qd = 39,000 - 500P + 0.4M - 8,000PRAVC = 30 - 0.005Q + 0.0000005Q2where Qd is quantity demanded, P is price, M is income, and PR is the price of a related good. The firm expects income to be $40,000 and PR to be $2. Total fixed cost is $100,000. The firm should ________ because ________.

A. operate, P = $60.50 > AVC = $25.50
B. operate, P = $62 > AVC = $22
C. shut down, P = $62 < TVC = $229.50
D. operate, P = $62 > AVC = $17.50


Answer: B

Economics

You might also like to view...

Assume that the demand curve for MP3 players shifts to the right and the supply curve for MP3 players shift to the left, but the supply curve shifts more than the demand curve. As a result

A) the equilibrium price of MP3 players will decrease; the equilibrium quantity will increase. B) both the equilibrium price and quantity of MP3 players will decrease. C) the equilibrium price of MP3 players may increase or decrease; the equilibrium quantity will decrease. D) the equilibrium price of MP3 players will increase; the equilibrium quantity will decrease.

Economics

A one-year discount bond with a face value of $1000 has an interest rate of 4%. What is its price?

A) $960 B) $961.54 C) $996 D) $1,040

Economics

If MC's Hammers, a perfectly competitive firm, finds that its total revenue is $45,000 . its fixed cost is $20,000 . and its total cost is $50,000 . its producer surplus is

a. zero because TC > TR b. -$5,000 c. $25,000 d. $15,000 e. -$25,000

Economics

When considering the change to the money demand curve, if the interest rate rises, the quantity demanded is:

A. lower, moving leftward along the money demand curve. B. higher, moving leftward along the money demand curve. C. lower, moving rightward along the money demand curve. D. higher, moving rightward along the money demand curve.

Economics