A cyclic heat engine produces 10 kW of power while receiving 25 kW of heat as an input. Determine the heat rejection rate to the cool space, and the thermal efficiency of the heat engine.
Given: W?=10 kW; Q?H=25 kW
Assume: The heat engine is operating as a cycle.
What will be an ideal response?
Solution: For a cycle: Wcycle = Qcycle
There are two heat transfers and one power, so Q?cycle=Q?H+Q?C=W?
So, ????? ????= -15 kW
For a Heat Engine: n=W?/Q?H = 0.40
Trades & Technology
You might also like to view...
What is meant by landscape maintenance?
What will be an ideal response?
Trades & Technology
Approximately 90% of the torque applied in tightening a dry, unplated fastener is used to overcome friction.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Trades & Technology
What are the three design loads?
What will be an ideal response?
Trades & Technology
Article _______________ of the NECĀ® covers the grounding and bonding requirements for residential services.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Trades & Technology