Find the unit price and decide which is the better buy. Round to three decimal places. Assume that we are comparing different sizes of the same brand.Frozen orange juice:$1.53 for 26 ounces $1.05 for 15 ounces
A. 26 oz: $0.059 per oz
B. 15 oz: $0.070 per oz
C. Both cost the same per ounce.
Answer: A
Mathematics
You might also like to view...
Find the exact value of the real number y.y = tan-1 (-1)
A. 0
B.
C.
D. 1
Mathematics
Simplify.
A.
B.
C.
D.
Mathematics
Find the real solutions, if any, of the equation. Use the quadratic formula.14x = 8x2
A.
B.
C.
D. {0}
Mathematics
Prove the identity.2 cot 2x cos x = csc x - 2 sin x
What will be an ideal response?
Mathematics