A U-tube is open to the atmosphere at both ends. Water is poured into the tube until the water column on the vertical sides of the U is more than 10 cm deep
Then, oil with a density of 950 kg/m3 is poured into one side, until the column of oil is 6.0 cm tall. How much higher is the top surface of the oil on that side of the tube compared with the surface of the water on the other side of the tube?
A)
3.1 cm
B)
2.9 cm
C)
60 mm
D)
3.0 mm
E)
5.7 cm
D
You might also like to view...
Bulk Modulus: A copper sphere that is 10 cm in diameter at an atmospheric pressure of 1.01 × 105 N/m2 is put into a chamber where the pressure is 1.0 × 106 N/m2. What is the change in the diameter of the sphere caused by this change in pressure? The bulk modulus for copper is 1.4 × 1011 Pa.
A. -2.1 × 10-4 cm B. -2.1 × 10-5 cm C. -7.1 × 10-4 cm D. -7.1 × 10-5 cm E. -7.1 × 10-6 cm
A 0.50 kg mass attached to the end of a string swings in a vertical circle (radius = 2.0 m). When the mass is at the highest point of the circle the speed of the mass is 8.0 m/s. What is the magnitude of the force of the string on the mass at this position?
a. 21 N b. 11 N c. 16 N d. 26 N e. 36 N
In a ruby laser, an electron jumps from a higher energy level to a lower one
If the energy difference between the two levels is 1.8 eV, what is the wavelength of the emitted photon? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) A) 350 nm B) 470 nm C) 650 nm D) 690 nm E) 960 nm
How fast is an ion of deuterium moving, assuming rms speed, if it is in a plasma with a temperature of 190 × 10^6 K? (kB = 1.38 × 10^–23 J/K and mD = 2 × 1.66 × 10^–27 kg)
a. 1.54E+6 m/s b. 1.54E+4 m/s c. 2.37E+12 m/s d. 8.89E+5 m/s e. 2.80E+6 m/s