A particle (q = 5.0 nC, m = 3.0 ?g) moves in a region where the magnetic field has components Bx = 2.0 mT, By = 3.0 mT, and Bz = ?4.0 mT. At an instant when the speed of the particle is 5.0 km/s and the direction of its velocity is 120° relative to the magnetic field, what is the magnitude of the acceleration of the particle?
A. 33 m/s2
B. 17 m/s2
C. 39 m/s2
D. 25 m/s2
E. 45 m/s2
Answer: C
You might also like to view...
Ball A is dropped from the top of a building. One second later ball B is dropped from the same point. As time progresses, the distance between them
A. increases. B. decreases. C. remains constant. D. need more information
Kepler's Third, or harmonic, law states that the
A. semi-major axis of an orbit is inversely proportional to the period. B. planets move fastest when they are closest to the Sun. C. period of an orbit cubed equals the semi-major axis squared. D. semi-major axis of an orbit cubed equals the period squared.
A 150-kg crate is placed on an adjustable inclined plane. As one end of the incline is raised, the crate begins to move downward. If the crate slides down the plane with an acceleration of 0.20 m/s2 when the incline angle is 18°, what is the coefficient of kinetic friction between ramp and crate? (g = 9.8 m/s2)
a. 0.40 b. 0.50 c. 0.30 d. 0.20 e. 2.8
Control rods are used in nuclear reactors
A. to produce more neutrons B. to add more fuel C. to produce more protons D. to absorb neutrons