Calculate the time for one cycle of an alternating wave if the frequency is measured at 120 Hz.
What will be an ideal response?
Frequency (f) = 1/T; where T is the time to complete one alteration of a cycle. Calculating for time would be; T = 1/f = 1/ 120 Hz = 0.0083 seconds
You might also like to view...
A horizontal heat exchange bed has tubing surface area of 515 sq. ft. and a heat transfer coefficient of 0.058 Btu/min-sq.ft.-°F. If the average ?T across the tube is 24°F, how much heat is being transferred??
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
As far back as 200 B.C., the Romans used an asphalt-like mixture called ____________________ to control insects in vineyards
Fill in the blank(s) with correct word
Name some North American organizations that publish safety standards.
What will be an ideal response?
____ is the position of the type on the line.
A. Font B. Pagination C. Format D. Kern